Hva har Oscar-vinner Nicole Kidman, Friends-stjerne Matthew Perry og Elvis Presley til felles?

Hva har Oscar-vinner Nicole Kidman, Friends-stjerne Matthew Perry og Elvis Presley til felles?

Mange kjendiser forteller at da de nådde toppen av suksess opplevde de bare tomhet.

Tema: Uro

Temaet på iTro i september er «Uro».

Tenker du noen ganger: «Hvis jeg bare hadde …. hadde jeg blitt fornøyd»? Eller «Hvis jeg bare hadde nådd dit, da hadde alt vært bra.»

Jeg har tenkt sånn mange ganger, idet jeg jager etter ulike mål gjennom livet.

Vi kan lett bli lurt til å tro at bare vi kommer inn på de studiene, får den jobben, klarer å se ut som vi ønsker, finner den vi skal gifte oss med, får det fine huset, får den gode lønna, osv. da skal vi endelig bli fornøyde.

Men så snart vi når et mål, fester vi straks blikket på noe annet vi ikke er tilfredse med og tenker at det er der problemet ligger. Slik fortsetter vi fort gjennom hele livet – stadig på jakt etter alt mulig som skal tilfredsstille vårt urolige hjerte.

Litt som når man er på fjelltur, og alltid ser det man tror er toppen. Men når man kommer dit, er det en annen topp som venter enda høyere opp. Det man trodde var toppen var bare en falsk topp. Slik kan man fortsette lenge. Men hva når man når toppen? 

Nicole Kidman, Matthew Perry og Elvis

Mange kjendiser kan fortelle at de trodde de skulle bli tilfredse hvis de opplevde suksess og ble berømte. Men at de, da de endelig nådde toppen av sine drømmer, kun opplevde tomhet. 

Skuespiller Nicole Kidman sa at det var å vinne en Oscar som fikk henne til å forstå hvor tomt livet hennes var. 

Matthew Perry, som ble verdensberømt gjennom å spille Chandler i Friends, skrev: 

“I think you actually have to have all of your dreams come true to realize they are the wrong dreams.”

Og Markus Persson, mannen bak Minecraft; en suksessrik fyr som solgte Minecraft for 2,5 milliarder dollar, skrev på Twitter:

«Hanging out in Ibiza with a bunch of friends and partying with famous people, able to do whatever I want, and I’ve never felt more isolated». 

Og Elvis Presley, en av verdens største stjerner noensinne, ble intervjuet seks uker før han døde, da en reporter spurte ham: 

“Elvis, when you first started playing music, you said you wanted to be rich, famous and happy. You are now rich and famous. Are you happy?” Elvis svarte: “I’m lonely as hell”. 

«Vårt hjerte er urolig inntil det finner hvile i Gud»

Likevel er det fortsatt mange av oss som tenker at bare man blir rik, berømt eller oppnår de drømmene man har, vil man bli tilfreds. 

Som ung mann søkte St. Augustin å bli tilfreds og finne mening i livet både gjennom filosofi og religion og ved å nyte livet mest mulig.

Da han senere fant Gud, reflekterte han over at den uroen han hadde ikke kunne stilles før han fant hjem igjen til sin Skaper. Han skrev:

«Herre, du har skapt oss til deg, og vårt hjerte er urolig inntil det finner hvile i deg.»

Skapt for å bli elsket av Gud

Hvis det stemmer at vi er skapt av en Far i himmelen som elsker oss, så gir det mening at alle disse tingene vi søker etter i dette livet ikke tilfredsstiller ordentlig.

Det er ikke galt å søke gode ting i livet, som studier, jobb, ektefelle, venner osv. Tvert imot – dette er gode ting. 

Men ikke bli lurt av tanken om at du «endelig skal bli tilfreds, hvis du bare oppnår _______».

La oss søke tilfredshet i det som faktisk kan tilfredsstille – en relasjon med vår Skaper. Han har skapt oss til å bli elsket av ham. Og vårt hjerte er urolig inntil det finner hvile i ham. 

Tema: Uro

Temaet på iTro i september er «Uro».